2017 Hobie® Kayak Bream Series- Strike Pro Round 9 (Gold Coast, QLD)

Strike Pro round 9 of Hobie® Kayak Bream Series 9 was contested at the Gold Coast, in sunny Queensland on the July 22-23 weekend. A Queensland record breaking field of 51 anglers from Queensland (Qld), the Australian Capital Territory (ACT), Victoria (VIC) and New South Wales (NSW) headed to the same stunning location where the 2016 Australian Championship was contested at the mouth of the busy Nerang River.

On both days anglers headed off from the Power Pole starting line off Mitchell Park in Broadwater Parklands, located in Southport at 7am. The weather was perfect throughout the tournament, with warm, sunny, winter weather, clear skies and temperatures in the mid-twenties (Celsius). The tide was just on high, as they blasted off on day one, and about an hour short of full tide on day two. The water temperature hovered around 20 degrees Celsius across the fishing arena.

On day one most anglers headed north toward Runnaway Bay and other northern canal systems, Wave Break Island, Crab Island and further up to Paradise Point and Sovereign Island. A smaller group of around a third of the field pedaled towards the city skyscrapers to fish navigation markers at the edge of the main channel, the trawlers around the fish co-op, the Gold Coast Highway Bridge pylons and the pontoons and wharfs along the “Nerang” and its southern canals.

Each day the bite was on right from the start and while those who headed north were still travelling, with kilometre after kilometre already under their belt, many with plans of attack that had them fishing closer to home, already had full bags of 4 bream.

The pre-fish reports had been excellent with anglers bringing back news that there were plenty of good sized fish across the system. Predictions proved to be correct when the tournament got under way, with a lot of fish moving to the front of the river system and schooling in large numbers. Winter on the Gold Coast is spawning time when Yellowfin Bream head out off shore to spawn. They appeared to be gathering in heavy pre-spawn and lighter weight post-spawn schools, but either way they were hungry and eager to take to the lure temptations that were presented to them.

The top 10 anglers shared total cash prize payout of $3,720 and over $2,500 in sponsor prizes were shared by Open and other divisional winners.

Day One Fish Caught: 160
Day One Anglers with Fish: 50 from 51
Day Two Fish Caught: 151
Total Fish Caught: 311
Total Weight: 144.91kg
Average Weight: 466g
Total Cash Payout: $3,720

Place Angler State Division F1 W1 F2 Place TF TW Prize
1 Steven Pryke VIC Y 4 2.59 4 2.34 8 4.93 $1430.00 plus Sponsor Prize Pack
2 Brendan Pieschel NSW O 4 2.84 4 2.01 8 4.85 $750.00 plus Sponsor Prize Pack
3 Mark Young NSW O 4 2.27 4 2.57 8 4.84 $480.00 plus Sponsor Prize Pack
4 Bryce Beechey QLD O 4 2.48 4 2.17 8 4.65 $220.00 plus Sponsor Prize Pack
5 Stephen Maas QLD O 4 2.53 4 2.11 8 4.64 $190.00 plus Sponsor Prize Pack
6 Richard Somerton VIC O 4 2.42 4 2.19 8 4.61 $170.00 plus Sponsor Prize Pack
7 Scott Sandilands QLD O 4 2.4 4 2.19 8 4.59 $150.00 plus Sponsor Prize Pack
8 Simon Morley NSW O 4 2.03 4 2.37 8 4.4 $130.00 plus Sponsor Prize Pack
9 Glenn Allen NSW O 4 1.72 4 2.64 8 4.36 $110.00 plus Sponsor Prize Pack
10 Geoff Alford ACT O 4 1.75 4 2.52 8 4.27 $90.00 plus Sponsor Prize Pack
11 Michael Maas QLD O 4 2.34 4 1.7 8 4.04  
12 Mitch King VIC O 4 1.88 4 2.16 8 4.04  
13 Michael Halliday QLD O 4 2.23 4 1.54 8 3.77  
14 James Howarth QLD Y 4 2.28 4 1.48 8 3.76  
15 Doug Baker NSW O 4 1.49 4 2.26 8 3.75  
16 Mark Muggleton QLD O 4 1.85 4 1.82 8 3.67  
17 Richard Orchard QLD O 4 1.68 4 1.92 8 3.6  
18 Scott Carmody QLD O 4 1.86 4 1.64 8 3.5  
19 Jack Gammie NSW Y 4 1.59 4 1.89 8 3.48  
20 Luke Rogan QLD O 4 1.48 4 1.9 8 3.38  
21 Arthur Amies NSW O 4 1.75 4 1.58 8 3.33  
22 Phil Pluis QLD O 4 1.33 4 1.88 8 3.21  
23 Christopher Purnell NSW O 4 1.51 4 1.7 8 3.21  
24 Warren Cossell QLD O 4 1.68 4 1.53 8 3.21  
25 Steve Crawley QLD O 4 2.05 3 1.06 7 3.11  
26 David Hedge NSW O 4 1.32 4 1.79 8 3.11  
27 Justin Pugh NSW O 4 1.11 4 1.92 8 3.03  
28 Lex Irwin QLD M 4 1.51 4 1.48 8 2.99  
29 Michael Walker NSW O 3 1.17 4 1.74 7 2.91  
30 Scott Marcinkowski NSW O 3 0.86 4 2.03 7 2.89  
31 Kevin Boese NSW O 4 1.75 3 1.1 7 2.85  
32 Marco Grubb QLD O 3 1.19 4 1.6 7 2.79  
33 Anthony Steers QLD O 4 1.67 3 0.94 7 2.61  
34 Wade Walker QLD O 2 0.9 4 1.69 6 2.59  
35 Billy Howard QLD O 1 0.47 4 1.72 5 2.19  
36 Andrew Taylor NSW O 3 1.17 2 0.91 5 2.08  
37 Luke Jacovides QLD O 4 2.02     4 2.02  
38 Michelle Carmody NSW W 2 1.45 1 0.47 3 1.92  
39 Tim Olsen ACT O 1 0.67 3 1.22 4 1.89  
40 Jodie Wilson QLD W 4 1.62     4 1.62  
41 Paul Hardiman ACT O 1 0.39 4 1.23 5 1.62  
42 Tameika Purnell NSW W 2 0.84 1 0.56 3 1.4  
43 Peter Jacovides NSW O 4 1.39     4 1.39  
44 Tyson Hayes QLD O 4 1.26     4 1.26  
45 Gordon Gammie NSW O 2 0.76 1 0.41 3 1.17  
46 Ryan Przeklasa QLD O     2 0.83 2 0.83  
47 Corey Chrimes QLD O 1 0.45     1 0.45  
Atomic Big Bream Leader                    
  Angler State W              
  Michelle Carmody NSW 0.93             $100.00
                     
PA17T Tandem Division                    
Place Angler State Division F1 W1 F2 W2 TF TW  
1 Callum Sprott & Koji Maki QLD 17T     3 1.38 3 1.38 Sponsor Prize Pack
                     
                     
First Time Competitors                    
Place Angler State Division F1 W1 F2 W2 TF TW  
1 Paul Delos Santos NSW FTC 4 1.61 4 1.55 8 3.16 Sponsor Prize Pack
2 Tyson Rowan QLD FTC 2 0.83     2 0.83  
                     
Mortgage Corp Monster Mover                    
  Angler State W1 W2            
  Billy Howard QLD 0.47 1.72            
                     
Division Winners                    
Youth Division                    
Place Angler State F1 W1 F2 W2   TF TW  
1st Steven Pryke VIC 4 2.59 4 2.34   8 4.93 Sponsor Prize Pack
                     
Womens Division                    
Place Angler State F1 W1 F2 W2   TF TW  
W Michelle Carmody NSW 2 1.45 1 0.47   3 1.92 Sponsor Prize Pack
                     
Masters Division                    
Place Angler State F1 W1 F2 W2   TF TW  
M Lex Irwin QLD 4 1.51 4 1.48   8 2.99 Sponsor Prize Pack
                     
PA17T Tandem Division                    
Place Angler State F1 W1 F2 W2   TF TW  
17T Callum Sprott & Koji Maki QLD     3 1.38   3 1.38 Sponsor Prize Pack
                     
First Time Competitors                    
Place Angler State F1 W1 F2 W2   TF TW  
FTC Paul Delos Santos NSW 4 1.61 4 1.55   8 3.16 Sponsor Prize Pack

Author: admin

Share This Post On