Search
Search
Close this search box.

Australian Bass Tournament Presents

2024 Daiwa BREAM Series | Cranka Derwent River (16/17 March) Event Results & Info

START

BOATER NAME

NON BOATER D1

NON BOATER D2

FLIGHT D1

FLIGHT D2

1

Wally Fahey

Mark Lennox

Bill Bland

4:00PM

4:45PM

2

Mark Hayes

Bill Bland

Mark Lennox

4:00PM

4:45PM

3

Andrew Moore

Andrew Breward

David Shanahan

4:00PM

4:45PM

4

Brett Crowe

David Shanahan

Andrew Breward

4:00PM

4:45PM

5

Scott Holloway

Glenn Hoskin

Duane Bird

4:00PM

4:45PM

6

Mario Vukic

Duane Bird

Glenn Hoskin

4:00PM

4:45PM

7

Christian Wardini

Greg Woods

Stacey Alexander

4:00PM

4:45PM

8

Mitchell Blomquist

Stacey Alexander

Greg Woods

4:00PM

4:45PM

9

Peter Breukel

Blake Liddelow

John Galea

4:00PM

4:45PM

10

Tony Curwen

John Galea

Blake Liddelow

4:00PM

4:45PM

11

Mike Sutcliffe

John Albrecht

Collin Bryant

4:15PM

4:30PM

12

Steven Lamsakianos

Collin Bryant

John Albrecht

4:15PM

4:30PM

13

Robert Warren

Leighton Beer

Andrew Krushka

4:15PM

4:30PM

14

Steve Morgan

Andrew Krushka

Leighton Beer

4:15PM

4:30PM

15

Mark Crompton

Andrew Lovell

Jesse Glowacki

4:15PM

4:30PM

16

Kim McIntyre

Jesse Glowacki

Andrew Lovell

4:15PM

4:30PM

17

Josh Williams

William Thorpe

Matthew Fielden

4:15PM

4:30PM

18

Shane Hibberd

Matthew Fielden

William Thorpe

4:15PM

4:30PM

19

Tony Robertson

Damien Dwyer

Michael Sammut

4:15PM

4:30PM

20

Alan Lister

Michael Sammut

Damien Dwyer

4:15PM

4:30PM

21

Ben Cook

Jon Fitzgibbon

Gordon Pullin

4:30PM

4:15PM

22

Jason Mayberry

Gordon Pullin

Jon Fitzgibbon

4:30PM

4:15PM

23

Joseph Gardner

Jesse Rotin

Louie Wardini

4:30PM

4:15PM

24

Grant Stingel

Louie Wardini

Jesse Rotin

4:30PM

4:15PM

25

Peter Nord

Scott Scicluna

Aaron Bonser

4:30PM

4:15PM

26

Allan Murray

Aaron Bonser

Scott Scicluna

4:30PM

4:15PM

27

Shane Ling

David Yuill

James Mackay

4:30PM

4:15PM

28

Neil Chegwidden

James Mackay

David Yuill

4:30PM

4:15PM

29

Michael Alexander

Dallas Blatchford

Raymon Cooper

4:30PM

4:15PM

30

Jarrad Stevens

Raymon Cooper

Dallas Blatchford

4:30PM

4:15PM

31

Geoffrey Borg

Evan Leonard

Col Wilson

4:45PM

4:00PM

32

Declan Betts

Col Wilson

Evan Leonard

4:45PM

4:00PM

33

Cameron Cole

Greg Cooper

Mark Street

4:45PM

4:00PM

34

Isaac Harris

Mark Street

Greg Cooper

4:45PM

4:00PM

35

Cameron Whittam

Craig Doherty

Martyn Evans

4:45PM

4:00PM

36

Mark Healey

Martyn Evans

Craig Doherty

4:45PM

4:00PM

37

Peter Glowacki

Allan Lavell

John Parkinson

4:45PM

4:00PM

38

Peter Mazey

John Parkinson

Allan Lavell

4:45PM

4:00PM

 

Click here for 2024 Daiwa BREAM Series event entry form. 
Click here for 2024 ABT Membership form. 

 

VENUE:
Derwent River, TAS


DATES:
16/17 March 2024


ENTRY FEE:
Boaters ($275 inc. GST), Non Boaters ($150 inc. GST)


PRE FISH BAN:
From Monday 4th March 2024 - First Light Friday 15th March 2024.


PRE FISH:
Friday 15th March 2024


NO GO ZONES:
Lower River Limit – The boundary drawn between Crayfish Point at Tarooma and the northern tip of the southern land mass at the entrance into Ralph’s Bay
Upper River Limit – The line joining the plaque commemorating the sesquicentenary of the first formed road in Tasmania situated on the Lyell Highway on the western shore of that river (approx 8 kilometres above Granton) to a post on the opposite bank.

Click here for upper limit map

Click here for Anglers Alliance Derwent River access map


SPEED LIMITS:              
10 knots under bridges, bays as signed.


SESSION TIMES:
9am to 4pm with flights if required.


BRIEFING:
Bellrieve Yacht Club,
Friday 15th March 2024
Registration from 4pm
Briefing at 5pm


WEIGH IN:
Bellrieve Yacht Club


BOAT RAMPS:  
Bellrieve Yacht Club


MORE INFORMATION:
Click here for Anglers Alliance Derwent River access map

Fishing Licence (n.b an Inland Fishing Licence is required if fishing above the Bridgewater Bridge). Information regarding licence requirements can be found at the Anglers Alliance link above, while licence availability and purchases can be found here.


COVID RELATED INFORMATION:

For information on Tasmanian Coronavirus related restrictions/travel requirements visit:
https://www.coronavirus.tas.gov.au/

Entry list current as at 29th February 2024.

 

START BOATER  NON BOATER GUARANTEED
1 Wally Fahey Matthew Fielden  
2 Mark Hayes Damien Dwyer  
3 Andrew Moore Michael Sammut  
4 Brett Crowe Jon Fitzgibbon  
5 Scott Holloway Gordon Pullin  
6 Mario Vukic Jesse Rotin Yes
7 Christian Wardini Louie Wardini Yes
8 Mitchell Blomquist Scott Scicluna Yes
9 Peter Breukel Aaron Bonser  
10 Tony Curwen David Yuill Yes
11 Mike Sutcliffe James Mackay Yes
12 Steven Lamsakianos Dallas Blatchford  
13 Robert Warren Raymon Cooper  
14 Steve Morgan Evan Leonard  
15 Mark Crompton Col Wilson  
16 Kim McIntyre Greg Cooper Yes
17 Josh Williams Mark Street Yes
18 Shane Hibberd Craig Doherty Yes
19 Tony Robertson Martyn Evans Yes
20 Alan Lister Allan Lavell Yes
21 Ben Cook John Parkinson  
22 Jason Mayberry Mark Lennox  
23 Joseph Gardner Bill Bland Yes
24 Grant Stingel Andrew Breward Yes
25 Peter Nord David Shanahan  
26 Allan Murray Glenn Hoskin  
27 Shane Ling Duane Bird Yes
28 Neil Chegwidden Greg Woods Yes
29 Michael Alexander Stacey Alexander Yes
30 Jarrad Stevens Blake Liddelow Yes
31 Geoffrey Borg John Galea Yes
32 Declan Betts John Albrecht Yes
33 Cameron Cole Collin Bryant Yes
34 Isaac Harris Leighton Beer Yes
35 Cameron Whittam Andrew Krushka Yes
36 Mark Healey Andrew Lovell  
37 Peter Glowacki Jesse Glowacki Yes
38 Peter Mazey William Thorpe