Search
Search
Close this search box.

Australian Bass Tournament Presents

2024 Daiwa BREAM Series Grand Final

VENUE:            
Lake Macquarie, NSW (Wangi Wangi)

DATES:             
Friday 29 November - Sunday 1 December 2024

PRE-FISH BAN:   
Monday 11th November - first light Thursday 28th November 2024.

PREFISH DAY:   
Thursday 28th November, first light - 3pm. 

ENTRY FEE:       
$350 inc. GST boaters  / $250 inc GST non-boaters

FORMAT:           
Three tournament days; Day one and day two are full field boater/non boater.  Day three is top 15 boater only.  Non Boater Grand Final Champion awarded at the conclusion of Day 2. Individual weight; 5-fish boater limit / 3-fish non boater limit each session, weigh in at the conclusion of each session at Wangi Point. 

PRIZES:             
Boater Prize - Alloycraft (BlueFin) bass boat with Mercury 115HP 4-stroke outboard, Garmin Force electric motor, trailer, Garmin Sounder, Garmin Livescope, Green Marine lithium batteries, Power-Pole.  
Non Boater Prize - Generous assortment of sponsor product for the top placed non-boaters. 

SESSIONS:        
Friday - 7am - 2pm
Saturday - 7am - 2pm
Sunday - 7am - 2pm 
Presentation for Non Boater Champion to take place following final weigh in on Saturday afternoon.  Presentation for Boater Champion to take place on Sunday afternoon. 

BRIEFING:         
Thursday  28th November 2024
Venue TBC
5.00pm registration 
6.00pm briefing including angler GF dinner (included in entry fee).
[If you would like to add an additional dinner for anyone not competing but attending the briefing with you this can be arranged at an additional cost TBC]

WEIGH IN:        
Wangi Point

Here are the confirmed 2024 Grand Final qualifiers - winner's of the individual qualifying rounds of the 2024 Daiwa BREAM Series.  As more anglers are confirmed this list will be updated.  The final qualifiers list will be available following the conclusion of the Tweed River round of the Series at the end of July. 

 

BOATER

 

NON BOATER

Gippsland Lakes

Mark Healey

 

Tim Bruce

Mallacoota

Mario Vukic

 

Liam Allan

St Helens

Grant Stingel

Jesse Rotin

Derwent River

Isaac Harris

 

Jon Fitzgibbon

Albany

Adam Amos

 

Blake Liddelow

Hawkesbury River

Tom Slater

 

Cristian Bermudez

Blackwood River

Alex Greisdorf

 

Michael Sammut

Richmond River

TBC

 

TBC

Tweed River

TBC

 

TBC

       

2023 GF Winner

Mark Crompton

Taka Kawasaki

       

WA AOY

Joseph Gardner

 

Thomas Guest

       

AOY 1

TBC

 

TBC

AOY 2

TBC

 

TBC

AOY 3

TBC

 

TBC

AOY 4

TBC

 

TBC

AOY 5

TBC

 

TBC

AOY 6

TBC

 

TBC

AOY 7

TBC

 

TBC

AOY 8

TBC

 

TBC

AOY 9

TBC

 

TBC

AOY 10

TBC

 

TBC

AOY 11

TBC

 

TBC

AOY 12

TBC

 

TBC

AOY 13

TBC

 

TBC

AOY 14

TBC

 

TBC

AOY 15

TBC

 

TBC

AOY 16

TBC

 

TBC

AOY 17

TBC

 

TBC

AOY 18

TBC

 

TBC

AOY 19

TBC

 

TBC